OTUŽOVÁNÍ STUDENOU VODOU (16)
Otužování nebo terapie chladem je metoda posílení imunitního systému, zlepšování psychické pohody, zlepšuje budování svalové hmoty a slouží jako regenerace po fyzickém tréninku, pomáhá lépe porozumět vlastnímu tělu a do jisté míry zlepšíte svojí kondici (ve spojení s pláváním, během atp.). Tak jako se vším, je potřeba s otužováním začít postupně, opatrně a s ohledem na svůj fyzický a hlavně psychický stav, který má na to velký vliv. Obvykle se pod pojmem otužování rozumí sprchování studenou vodou či plavání ve studené vodě, v širším slova smyslu však pojem zahrnuje i saunování, celoroční sportování ve volné přírodě a další praktiky. Jsou dvě hlavní kategorie otužování. Jedno je otužování vodou (případně ledem), které si představíme dnes a druhé vzduchem.
Pokud byste rádi začali s otužováním ve vodě a nikdy jste se neotužovali, tak není potřeba rovnou skákat do řek a zamrzlých jezer, ale začít se vším v klidu doma. Celý proces, než se vůbec dopracujete na to vlézt do studené řeky nebo jezera, trvá měsíce! Pro začátek si můžete umývat ruce a obličej studenou vodou, máčet nohy ve studené vodě a třeba i s ledem. Pokud Vám je to již příjemné, můžete nohy a ruce ponořit hlouběji a nebo na závěr sprchování si končetiny po ramena a kyčle na 20 sekund osprchovat studenou vodou.
Jakmile Vám to nedělá problém, tak je možné postoupit dál a začít sprchovat i velké klouby jako ramena a kyčle. U tohoto procesu můžete klidně nějaký ten měsíc vydržet a opravdu si zvyknout natolik, že nebude pociťovat žádný šok ze studené vody. Když se rozhodnete pokračovat dál, můžete přejít na sprchování klíčních kostí, hrudníku a břicha, ale nic navíc. Opět je potřeba si postupně zvyknout a nespěchat hned na další části. Zkuste se vyhnout sprchování boků a zad.
Po uplynutí dalších měsíců, kdy Vám nečiní problém sprchovat se studenou vodou na těchto částech a je Vám studená voda komfortní, je čas postoupit dál. Dále je to sprchování boků, které jsou na chlad více citlivé. Opět tomu dejte nějaký ten čas, aby jste si zvykli. Samozřejmě můžete ubírat i čas, kdy se předtím sprchujete v teplé vodě, ale jakmile přejdete na studenou, sprchujte pouze ty části těla, které zrovna otužujete.
Poslední fází je sprchování zad a zadku. Pokud by Vám nedělala studená voda dobře na spodní část zad kvůli bolesti nebo plotýnkám, tak to vynechejte. A touto fází můžete skončit a praktikovat do nekonečna, kdy svému zdraví velice pomůžete. K tomu můžete zcela vyloučit sprchování a mytí v teplé vodě, což ale nemusí být pro každého.
Kdo by jen přeci chtěl pokračovat v otužování dál, tak může na pár vteřin ponořit i hlavu do studené vody, ale ne víc, protože hlava vylučuje nejvíce tepla z těla a není tak odolná jako třeba ruce.
Jestli nezvládnete toto otužování doma, nechoďte v žádném případě do řek a jezer v zimním období, kdy následky by mohly být fatální. Jestli by Vám otužování sprchováním bylo málo, můžete si napustit studenou vanu a časem si přisypat led, který se dá pořídit ve velkých pytlích na vybraných benzínových pumpách. V této fázi si zároveň můžete začít trénovat i dechové cvičení, na které se podíváme v příštím článku. Teprve potom je vhodné začít s otužováním v řece nebo jezeře.
Článek parafrázován z webu www.codeoflife.cz.