Krav Maga Concept

Krav maga, z hebrejštiny „boj z blízka“, je izraelský, moderní a velice účinný systém sebeobrany. Jedním z principů krav magy je využívání přirozených reakcí člověka, které je dotyčná osoba schopna účinně aplikovat v různě nebezpečných situacích. Jelikož se jedná o sebeobranu a ne o sport, tak zde nejsou žádná pravidla, kterými by se obránce musel řídit. Jediná „omezení“ plynou pouze ze zákona, kterým se musí pochopitelně každý řídit.

Krav maga je založena na instinktivních a přirozených pohybech a reflexech, které nevyžadují zdlouhavou praxi a mohou být vyvolány i při extrémním psychickém tlaku. Tyto přirozené pohyby jsou doplněny o techniku, díky které je obrana rychlá a obránce se může co nejdříve dostat do bezpečí. Navíc sebeobrana krav maga nabízí i fyzicky slabším lidem šanci přežít útok zdatnějšího agresora bez větších známek zranění. Je to tedy systém vhodný pro každého bez rozdílu pohlaví a věku. Neučíme se, aby technika dobře vypadala, ale aby byla účinná a efektivní.

Tak jako v některých jiných bojových uměních a sportech má i krav maga jistý systém hodnocení technické vyspělosti studenta. Vzhledem k této skutečnosti jsou tréninky přizpůsobeny jak pokročilým cvičencům, tak i začátečníkům. Začátečníci se učí základy, tedy postoje, pohyb, základní údery a kopy, kombinace pohybu a úderů a teprve potom se zařazují sebeobranné techniky. Pokročilí stavějí na základech a rozšiřují své znalosti o nové složitější techniky, případně zdokonalují již naučené techniky. V rámci sebeobrany krav maga je možné se nechat otestovat na konkrétní technický level (stupeň).