VIZUALIZACE (15)

Pojem vizualizace představuje zobrazování si obrázků, situací a událostí v našem mozku. Jedná se o promítání si skutečností do našeho podvědomí a vlastně o jistou formu sugesce. Dnes je již známo, že podvědomí má na náš život přímý vliv. Dokáže nás ovlivnit jak pozitivně tak i negativně. Skrz představování si, tedy vizualizaci, můžeme dosáhnout svých cílů a přání.

Naše tělo přímo reaguje na naše myšlenky a emoce. Pokud se chceme uklidnit stačí, když začneme klidně dýchat a začneme myslet na něco, co nám uklidnění navozuje. Mozek předá impuls tělu a my jsme klidní. Stejné to je v případě, pokud se chceme rozčílit. Představivost je pro vizualizaci velmi důležitá.

Vizualizaci velmi často používají sportovci. Před závodem si představují jeho průběh – jeho start, představují si každý pohyb, který provedou. Prociťují, jak bude pracovat každý sval v jejich těle. Nebo taktéž letečtí akrobaté, kteří si musí představit jak budou létat, jak provedou výkrut, co dělat, když se něco pokazí atp. To vše jde praktikovat i v sebeobraně.

Občas se mi někdo diví, jak je možné, že se tak rychle něco naučím. Diví se, proč nad vším tak přemýšlím, proč mě zajímají detaily, proč jsem ve všem takový puntičkář atp. A je to právě kvůli vizualizaci, která mi pomáhá se učit novým věcem. Ne vždy mám tu možnost s někým cvičit a učit se nové techniky, a tak si velice živě představuji, jak a co se provádí. Díky tomuto způsobu je možné se naučit v podstatě všechno. Samozřejmě, že to co se naučíte ve své mysli nemusí být na 100% dokonalé, ale velmi to pak zjednoduší učící proces v praxi a nebo pouze zdokonalujete to, co jste si dokázali perfektně v hlavě představit.

Zkuste si to sami. Kdo chodíte na sebeobranu, učíte se bojové sporty nebo bojová umění, zkuste si představit, jak se učíte nějakou techniku. Jak se bráníte proti úderům, proti držení, proti škrcení atp. Buďto si představujete pouze to, jak se učíte techniku v klidu, kde je nutné se zaměřit na nejmenší detaily, preciznost a správnost provedení a nebo se soustředit na provádění technik v realitě.

Nejlepší je představovat si to od nejhorších scénářů, kdy se Vám například nepodaří ubránit ubodání přes variantu, kdy se ubráníte, ale jste zraněni, až po ideální provedení techniky bez většího zranění na vlastním těle. Případně pokud máte blok někoho udeřit. Ano, nechodíme jen tak po ulici a nemlátíme lidi, to je pochopitelné, ale v rámci sebeobrany, kdy Vás někdo napadne a nebudete schopni dotyčného udeřit, tak se zkrátka ubránit nemusíte. Opět je dobré si představit, co se Vám může stát pokud neudeříte, poté si představit, jak dotyčného udeříte a vy se leknete co se stalo. Leknutí je přirozené a je dobré toto překonat i v mysli. Poté co tohle překonáte si představte, jak pokračujete v úderech a co vše můžete dotyčnému agresorovi způsobit.

Vizualizace by měla být ideálně velice živá i s emocemi a všemi detaily jako je pozice ruky, těla, vytočení nohou, boků a ramen do úderu, zpevnění svalů, ale i to co se děje agresorovi. Zlomíte mu nos, čelist, povalíte na zem, prokopnete koleno, vypíchnete oči…

Pokud tohle zvládnete ve Vaší mysli, tak je velká pravděpodobnost, že to dokážete udělat i při bránění sebe a svých blízkých. Sebeobrana není nic hezkého, ale je důležité se umět správně a efektivně bránit.

Kdo by rád věděl více, neváhejte mi napsat. 🙂

Zdroj:https://psychologieprokazdeho.cz/kouzlo-vizualizace/